Жители Улан-Удэ написали «Эрхим диктант-2023»

В Центральной городской библиотеке имени Исая Калашникова завершился ежегодный «Эрхим диктант». Мероприятие собрало более 40 участников: от школьников и студентов до пенсионеров.

Открыла диктант, обозначив его значимость и место в мероприятиях по продвижению бурятского языка, депутат Народного Хурала Республики Бурятия Долгор Кимовна Норбоева. Компетентное жюри представляли: Сономбал Цыденович Содномов, доктор педагогических наук, профессор, заведующий кафедры БРИОП; Дарима Батуевна Дашиева, старший преподаватель БРИОП и Александра Вячеславовна Цыденова, преподаватель бурятского языка БГУ.

В этом году диктант прошёл по произведению лауреата литературной премии им. И.К. Калашникова Сергея Доржиева «Сарюухан сагаан сахюусамни» / «Мой ангел в белой накидке». Кстати, сам автор присутствовал на мероприятии и внимательно следил за его ходом.

Ожидание «оценок» участники заполнили мини-чемпионатом по бурятским настольным играм и соревнованием переводов известных афоризмов на бурятский язык, а победители получили пригласительные билеты в Бурятский драматический театр им. Х. Намсараева на премьерные спектакли.

Эмоции и оценку происходящего можно увидеть в небольших интервью участников, а мы с радостью объявляем итоги «Эрхим диктанта-2023»:
победитель — Шагдаржапова Доржиханда Валерьевна;

победитель в номинации «Самый молодой участник» — Ринчинов Амгалан Дымбрылдашиевич;

победитель в номинации «Самый возрастной участник» Дармаева  Сэсэг Цырендоржиевна.

Выражаем благодарность за финансовую поддержку Диктанта депутату Народного Хурала РБ Д.К. Норбоевой, а также партнерам мероприятия: телеканалу «Буряад ТВ» и Государственному бурятскому академическому театру драмы имени Х. Н. Намсараева.

Октябриин 18-да Улаан-Үдэ хотын Исай Калашниковай нэрэмжэтэ номой санда «Габшагай hарада» зорюулагдаhан «Эрхим диктант» үнгэрбэ. Энэ хэмжээ ябуулгада элдэб наhанай 40 хүн хабаадажа, өөрын буряад хэлэеэ, бэшэгээ шалгажа диктант бэшээ. Мүнөө жэлэй сентябрь hарада үнгэрhэн Буряадай арадай уран зохёолшо Исай Калашниковай шангай лауреат Cергей Доржиевай «Сарюухан сагаан сахюусамни» гэhэн номhоо хэhэг абтаа.

Шиидхэбэри гаргаха үргэтэй комиссиин гэшуүүд гэхэдэ буряад хэлэ бэшэгэй хүгжэлтые гүнзэгыгөөр шудалжа өөрын нүлөө оруулжа ябаhан;

-С.Ц.Содномов- педагогикын эрдэмэй доктор, профессор Буряад Уласай hуралсалай бодол нэбтэрүүлгын дээдэ hургуулиин, кафедрые даагша,

-Дашиева Дарима Батуевна- энэл hургуулиин ахамад мэргэжэлтэн,

-Цыденова А.В.- Буряадай гурэнэй университедэй хэлэ бэшэгэй багша.

Диктант шалгалгын забhар соо буряад шагай наада дэлгээжэ,буряад ородоор шууд оршуулгануудые хэжэ, Российн габьяата ба Буряадай арадай зүжэгшэн Дамба-Дугар Бочиктоев hайхан урданай дуунуудые дэлгээжэ аятай зохидоор хухижэ, дунгуудые гаргаба.

«Илалта туйлагша»- Шагдаржапова Доржиханда Валерьевна- наймаанай ажалшан, Могсохон нютагhаа гарбалтай;

«Эгээ үндэр наhатай бэшэгшэ»-Дармаева Сэсэг Цырендоржиевна аяар 85 наhатай, Бишүүр нютагhаа гарбалтай.

«Эгээ залуу бэшэгшэ»- Ринчинов Амгалан Дымбрылдашиевич –Зуун Сибириин соёлой дээдэ hургуулиин оютан.

Энэ ехэ хэмжээ ябуулгадамнай туhа хүргэжэ ерэhэн айлшаднай:

Буряадай Арадай Хуралай депутат- Норбоева Д.К.;

Буряад ТВ хутэлэгшэд;

Буряадай гүрэнэй академическа театрай хүтэлэгшэд;

Буряад Уласай hуралсалай бодол  нэбтэрүүлгын дээдэ hургуулиин мэргэжэлтэд;.

Эдэ олон эмхинүүдэй тулөөлэгшэдтэ баяраа мэдүүлнэбд

Энэ уйлэ хэрэгыемнай Буряадай Арадай депутат Д.К.Норбоева дэмжэжэ бэлэгуудые